تبلیغات
دنیای دیجیتال - ساخت عینكی كه نمره چشم تعیین می‌كند!
تاریخ : یکشنبه 4 تیر 1391 | 02:46 ق.ظ | نویسنده : معین
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هر فردی به منظور تعیین نمره مناسب عینك به مركز بینایی‌سنجی مراجعه می‌كند اما در بسیاری از كشورهای در حال توسعه این امر امكان‌پذیر نیست.


یك كمپانی انگلیسی نوعی عینك ارزان و خودتنظیم‌كننده به نام Eyejusters طراحی كرده است.

تیم چهارنفره سازنده این عینك از نوعی فناوری لنز خودتنظیم‌كننده به نام SlideLens استفاده كرده‌اند. عینك جدید دارای دو لنز است كه با یكدیگر به منظور تنظیم میزان بینایی یك فرد عمل می‌كنند.

با لغزیدن یكی از لنزها بر روی دیگری از سمت چپ به راست نمره چشم تا زمان بدست آمدن عدد درست تغییر می‌كند.

دو نوع SlideLens مختلف وجود دارد: نیروی مثبت برای افراد دوربین‌ و نیروی منفی برای اشخاص نزدیك‌بین. طیف لنزهای با قدرت مثبت از +۴.۵ تا ۰ دیوپتر بوده در حالی كه طیف نیروی منفی از ۰ تا – ۵.۰ است. این طیف بخش اعظمی از موارد رایج نمره چشم را تشكیل می‌دهد.

بهای عینك‌ جدید برای هر فرد خریدار ۳۹ دلار و ۹۵ سنت بوده با این حال هدف اصلی این شركت توزیع این عینك‌ها در كشورهای در حال توسعه عنوان شده است.

این فناوری نخستین عینك‌های خودتنظیم‌گر نیست و نوع دیگری ازعینك‌های Eyecare Adaptive نیز پیشتر توسط پروفسور «جاشوا سیلور» به همین منظور ابداع شده بودند.

تلاش‌های قبلی از نوعی لنز مملو از مایع برای تنظیم نمره چشم استفاده می‌كردند اما روش به كاربرده شده در عینك جدید آن را ارزان‌تر و شیك‌تر كرده است.

گفته می‌شود، ۶۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به عینك نیاز داشته اما از داشتن آن محرومند و نزدیك به ۹۵ درصد از این تعداد در كشورهای پایین‌تر از صحرای آفریقا زندگی می‌كنند.


طبقه بندی: اخبار تکنولوژی،